Prodej nemovitostí – na co si dát pozor?

Prodej nemovitosti může být pro mnohé velmi příjemnou záležitostí, zejména kvůli vidině získání větší části finančních prostředků. Prodávat byt či dům není však tolik běžnou činností, jako je třeba prodej nábytku, užitkových věcí, které již nepotřebujeme apod. Prodej nemovitosti vyžaduje mnohem větší pozornost, už z toho důvodu, že do něj vstupuje mnohem větší finanční obnos. Na co si dát tedy při prodeji pozor? Několik rad vám přinášíme v dnešním článku.

Výběr realitní kanceláře

Buďte důslední zejména při výběru realitní kanceláře, skrze kterou byste rádi prodej nemovitosti uskutečnili. Na každá realitka s vámi bude jednat zcela korektně. Věnujte čas výběru. Vytipujte si dvě, tři realitní kanceláře, zkontrolujte si jejich existenci (z výpisu z obchodního rejstříku), navštivte osobně dané realitky, promluvte si s makléři, kteří budou mít na starosti vaši nemovitost. Zhodnoťte všechny vaše možnosti a jednu si vyberte.

Makléř

Prodej nemovitostí, respektivě také vás, vždy v každé realitní kanceláři zastupuje makléř. Je to vlastně osoba, která danou nemovitost prodává. Důležitá je proto i osobnost makléře, který s vámi bude v souvislosti s prodejem nemovitosti jednat. Pokud vám nesedí, nejste spokojeni s jeho přístupem či cokoli jiného, klidně se nebojte požádat o výměnu. Často je totiž právě makléř alfou a omegou prodeje vaší nemovitosti.

Smlouva

Jestliže bude prodej probíhat skrze realitní kancelář, budete s ní muset uzavřít smlouvu na určité časové období. Nevýhodná pro vás může být smlouva na příliš dlouho období. Doporučujeme uzavřít exkluzivní smlouvu na cca 3 týdny, s tím, že ji můžete kdykoli prodloužit. Věnujte pozornost také dalším náležitostem smlouvy, např. kde bude váš dům či byt inzerován, jaké jsou povinnosti realitní kanceláře, zda připraví veškeré dokumenty k prodeji, podklady, smlouvy apod. Součásti smlouvy budou povinnosti nejen realitní kanceláře, ale pravděpodobně i vaše. Pokud jim nerozumíte, nechejte si je vysvětlit.

Konzultace s právníkem

Abyste si byli na 100 % jistí, vyplatí se vám probrat navrhovanou smlouvu realitní kanceláří s právníkem. Ve smlouvě se totiž může nacházet mnoho chyb, které budou hrát v prospěch realitky, nikoli pro vás. I když budete muset za služby právníka zaplatit (cca do 10 000 Kč), což není sice zanedbatelná částka, ale v součtu částky z prodeje bytů či domů, to je jen zlomek ceny a vy budete mít jistotu, že za prodej dostanete tolik, jak bylo sjednáno.

Smluvní pokuta

Jestliže k prodeji nedojte z toho důvodu, že jedna strana nesplní, co měla, obvykle dochází k určité peněžní kompenzaci. Tato smluvní pokuta by však měla být jaksi v souladu s dobrými mravy, tedy přiměřená vynaloženým nákladům. Nepodepisujte smlouvu tehdy, pakliže její výše odpovídá provizi realitní kanceláře. Samozřejmě trvejte na tom, aby tato částka byla nižší.

Daň z převodu nemovitosti

Počítejte s tím, že jestliže nemovitost prodáte, jako prodávající musíte zaplatit daň z převodu. Veškeré finanční toky budou probíhat skrze realitní kancelář a ta vám pak zašle na účet částku z prodeje, která bude očištěna o danou daň.

Zdroj fotografie: www.homesweethome.cz, rodinný dům – Čermná, Podkrkonoší

Sdílet článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *